تبلیغات

مقایسه سود بخش گوشی‌های هوشمند غول های تکنولوژی

با انتشار جدیدترین گزارش مالی از کمپانی‌های بزرگ تولید کننده گوشی‌‌های هوشمند در دنیا، شاید وقت آن رسیده باشد که به بررسی عملکرد مالی آن‌ها در سال گذشته میلادی بپردازیم.


اپل امروز در گزارش مالی خود از سه ماهه پایانی از سال 2018 اعلام کرد که توانسته است در این مدت سود قابل توجه 20 میلیارد دلار را کسب کند که از این نظر یک رکورد جدید برای این کمپانی محسوب می‌شود. پیش از این اپل توانسته بود در سه ماهه پایانی از سال 2015، با عرضه دو گوشی آیفون 6 اس و 6 اس پلاس به سود خیره کننده 18.4 میلیارد دلار دست پیدا کند.‌ البته پیش از انتشار این گزارش نیز بسیاری از کارشناسان ثبت این رکورد جدید را پیش بینی کرده بودند.

گزارش مالی اپل همچنین نشان می‌دهد که اگرچه در قیاس با سال 2016، تعداد کمتری از گوشی‌های آیفون به فروش رفته است اما گوشی آیفون X و قیمت سرسام آور آن سبب شده است که سود این کمپانی به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کند. در سال گذشته میلادی، گوشی آیفون X با عرضه در میانگین قیمت 800 دلار توانست رکورد جدیدی را از این نظر به ثبت برساند. نمودار زیر متوسط قیمت گوشی‌های آیفون در بازه‌های زمانی مختلف را نشان می‌دهد.

با توجه به اینکه در حدود 90 درصد از سود کمپانی اپل از بازار گوشی‌های هوشمند حاصل می‌شود می‌توان سود 20 میلیاردی بدست آمده در این بازه زمانی را به صورت کامل به گوشی‌های آیفون این کمپانی نسبت داد. از سوی دیگر با توجه به اینکه کمپانی‌هایی نظیر هواوی، Oppo و Vivo هنوز گزارش‌های مالی خود را منتشر نکرده‌اند می‌توان با ضرب میزان اسمارت فون‌های فروخته شده در سه ماهه پایانی از سال 2017 در میزان سود تخمینی از فروش هر گوشی، به حاشیه سود این کمپانی‌ها پی برد.

گزارش هواوی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که این کمپانی به صورت متوسط از فروش هر گوشی سودی در حدود 15 دلار کسب کرده است. با توجه به فروش 41 میلیون نسخه از محصولات این کمپانی در سه ماهه پایانی از سال 2017 می‌توان برای آن سود 615 میلیون دلاری را متصور بود. Oppo نیز در این مدت چیزی در حدود 32 میلیون گوشی هوشمند فروخته است که با تخمین سود 14 دلاری برای هرکدام از آن‌ها می‌توان دسترسی به سود کلی 448 میلیون دلاری را برای این کمپانی برآورد کرد. آمارها نشان می‌دهند که Vivo نیز در این مدت چیزی در حدود 24.5 میلیون گوشی هوشمند عرضه کرده است و توانسته است در فروش هرکدام در حدود 13 دلار سود بدست بیاورد. به این دلیل در بررسی‌های پیش رو، سود 318.5 میلیون دلاری را برای این کمپانی در نظر خواهیم گرفت.

علاوه بر این چند کمپانی، سامسونگ نیز چندی پیش با انتشار گزارش مالی خود اعلام کرد که توانسته است در سه ماهه پایانی از سال 2017، در حدود 2.24 میلیارد دلار سود بدست بیاورد. ال‌جی نیز در هفته گذشته گزارش مالی درخشانی را روانه بازار کرد اما بررسی بخش گوشی‌های هوشمند این کمپانی نشان می‌دهد عملکرد در این حوزه بسیار بد بوده است. چرا که این بخش ضرر 192 میلیون دلاری را برای مجموعه ال‌جی به ثبت رسانده است. ال‌جی در گزارش خود اعلام کرده بود که رشد کمپانی‌های چینی تولید کننده گوشی‌های هوشمند و همچنین بازار پرچالش گوشی‌های هوشمند، سبب شده است که این کمپانی نتواند سود مناسبی را بدست بیاورد.


بررسی میزان اسمارت فون‌های عرضه شده در سه ماهه پایانی از سال 2017، نشان می‌دهد که بسیاری از شرکت‌ها با کاهش تعداد محصولات روبرو بوده‌اند. کاهش 41 درصدی محصولات ZTE و همچنین 30 درصدی Meizu بیش از دیگر شرکت‌ها مشهود است. اما در این میان، افزایش قابل توجه محصولات شیائومی هم جلب نظر زیادی می‌کند. براساس گزارش‌های منتشر شده از تعداد محصولات عرضه شده توسط شیائومی، می‌توان به رشد 83 درصدی این میزان پی‌برد. این رده‌بندی همچنین نشان می‌دهد که به ترتیب اپل، سامسونگ و هواوی همچون گذشته بزرگ‌ترین تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند در دنیا هستند.

به صورت مجموع می‌توان عملکرد مالی اپل در سه ماهه پایانی از سال 2018 را بسیار خوب دانست. چرا که تمامی سه اسمارت فون جدید این کمپانی در ماه سپتامبر عرضه شده‌اند اما بازهم تفاوت میزان سود و درآمد میان این کمپانی و دیگر کمپانی‌های بزرگ بیشتر از 10 برابر است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار