تبلیغات

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

گل شب بو در نزدیک بهار گل میکند و در عید نوروز همه جا فراوان یافت می شود. گل شب بو هم کم کم دارد جا در سفره هفت سین پیدا میکند و ایرانیان با ماهی شب عید گل شبو را هم خریداری می‌کنند.

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

حال اگر قصد دارید از گل شب بوی زیبای خود خوب نگه‌داری کنید و تا پایان بهار شب بوی سرحال و پر گل و پر عطر داشته باشید این مطلب را حتما بخوانید.

گل شب بو از گیاهان پرطرفدار نوروزی است که علاوه بر زیبایی فوق ‌العاده گلهایش به علت عطر بینظیرش نیز بسیار مورد توجه است و برای نگهداری در آپارتمان و کاشت در فضای سبز و باغچه‌ ها انتخاب می شود.

سایت پارس ناز: در ادامه این مطلب شما را با روش کاشت گل شب بو، نحوه نگه‌داری و شرایط محیطی مورد نیاز این گل آشنا میکنیم. با سایت پارس ناز همراه شوید.

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

رنگ گل : سفید, زرد ,قرمز, بنفش

اندازه گل : تا 30 سانتی متر طول

زمان گل دهی: بهار

رنگ برگ: سبز پوشیده شده با موم سفید رنگ

اندازه برگ: طول 3 تا 8 سانتی متر

شکل برگ: بیضی شکل با نیزه ایی شکل

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

روش کاشت گل شب بو

کاشت گل شبو از طریق بذر و قلمه زدن قابل انجام است و جزو گیاهانی است که تکثیر آن ساده است. مراحل کاشت این گل به شرح زیر می باشد:

تکثیر گل شب بو

اغلب نشاء آن را در گلدان کشت می‌کنند و در طی زمستان در گلخانه سرد در دمای ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد برای آن فراهم می کنند در اسفند ماه گلدانها را در هوای آزاد قرار می دهند.

کاشت گل شب بو از طریق بذر

مهمترین روش تکثیر گل شبو کاشت بذر است که در دو زمان از سال انجام می گیرد. در مورد شبوهای یکساله و همچنین چند ساله معمولاً بذر گیاه در اوایل بهار «بعد از رفع یخبندان بهاره» و یا در صورت داشتن امکانات 8-6 هفته قبل از رفع یخبندان در محیطی محافظت شده همانند داخل منزل و یا گلخانه کاشته میشوند، سپس در اوایل بهار به زمین اصلی منتقل می شوند

بذر گل شب بو را در عمق 3 تا 4 سانتیمتری خاک بکارید. فاصله بین بذرها بهتر است بین 15 تا 20 سانتیمتر باشد.

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

بهتر است بذر شب بو را از اواخر مرداد ماه تا اوایل شهریور در هوای آزاد بکارید و پس از آنکه بوته هاچند برگه شد، بوته‌های‌ کم پر را جدا کنید.زمانی که بوته‌های‌ شب بو حدود 3 تا 5 سانتیمتر رشد کردند باید انها را به گلدانهای مناسب انتقال دهید.

توجه داشته باشد اگر گل شب بوی شما از نمونه‌های‌ تک شاخه است میتوانید 3 تا 5 بوته از آن را به یک گلدان انتقال دهید اما چنانچه از انواع پر شاخه استفاده نموده اید یک بوته برای هر گلدان کافی است.

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

گلدانهای شب بو را در محل سایه قرار دهید. هنگامی که بوته‌ها به گلدان جدید و فضای محیط عادت کردند می توانید انها را به محل آفتاب‌رو انتقال دهید.

بهترین محل برای نگه‌داری گل شب بو در داخل ایوان یا بالکن منزل و در پشت پنجره اتاقهاست. در صورت نگه‌داری شب بو در داخل آپارتمان، دمای منزل باید خنک باشد.

گلدان‌ها را در هفته حداقل سه تا چهار بار آبیاری کنید.

توصیه میشود خاک گلدان را هر سال یکبار با کودهای غنی از پتاسیم و نیتروژن مخلوط کنید.

قلمه زدن شب بو

تکثیر از طریق قلمه یکی دیگر از روش های کاشت گل شب بو در مورد انواع چند ساله این گیاه است. این روش چندان متداول نیست، با این وجود اگر تصمیم به قلمه زدن گل شب بوی خود دارید بهترین زمان فصل تابستان است.

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

شرایط نگه‌داری گل شب بو

از گل شب بو چگونه نگه‌داری کنیم ؟

نگهداری ، تکثیر و کاشت گل شب بو

دوست دارد : آفتاب کامل، آبیاری متوسط , دمای 18 تا 22 درجه

تحمل میکند: سایه جزئی، بادهای تند،خاک رسی

دوست ندارد : آبیاری بیش از حد, گرمای زیاد

حساسیت: آبیاری بیش از حد

شاخصه خاص : بوی خوش در شب

روش تکثیر : کاشت بذر, قلمه

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

شرایط اکولوژیکی مورد نیاز نگهداری شب بو عبارت است از

خاک: گل شب بو به خاک سبک و با زهکش خوب نیاز دارد کهخنثی تا کمی قلیایی ونسبتاً حاصلخیزباشد. ترکیب خاکبرگ، شن، کود پوسیده گاوی و خاک معمولی برای کاشت گل شب بو مناسب است.

نور: گل شب بو برای رشد بهتر نیاز به نور مستقیم دارد. البته این میزان دریافت نور برای گل بستگی به دما محیط دارد به طوریکه هرچه دمای محیط کمتر باشد و هوا خنک تر باشد، گیاه میزان نور مستقیم بیشتری را تحمل خواهد کرد. با افزایش دمای محیط، اگر از شدت بیش از انداره نور محافظت نشود ابتدا گلها پژمرده میشوند و سپس تمامی گیاه پژمرده خواهد شد.

دما: همه ي انواع شب بو ازجزو گیاهان سرمادوست هستند و به هوای گرم حساسیت دارند. گلهای شب بو در اثر گرم شدن هوا ابتدا کمتر گل میدهند و سپس برگهای گیاه زرد شده و بتدریج می ریزند و گیاه از بین می‌رود.

آبیاری: نیاز آبی گل شب بو متوسط است. بهترین زمان آبیاری گیاه زمانی است که بین دو آبیاری سطح خاک کاملا خشک شده باشد. در صورت آبیاری بیش از اندازه ریشه گیاه پوسیده خواهد شد.

آفات و مریضی‌ها: از مریضی ها وآفات مهم این گیاه میتوان به زنگ شب بو، کنه تار عنکبوتی، معدنچی برگ، تریپس، سفیدک داخلی و شته اشاره کرد. برای از بین بردن این آفات و مریضی‌ها بایستی از سموم شیمیایی مربوطه استفاده شود.

جالب است بدانید چند سالی است که گل شب بو به عنوان گل شاخه بریده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد وشاخه‌های‌ بریده آن در صورتی که هوای اتاق گرم نباشد، چندین روز در آب دوام می‌آورند.

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

تغذیه گل شب بو

گل شب بو به کمبود پتاسیم حساس میباشد و در چنین شرایطی حاشیه برگهای سوختگی از خود نشان میدهد.

کوددهی را میتوان از زمانی که گیاهان جوان از بذرها بیرون آمدند آغاز نمود.

کاشت گل شب بو در باغچه

برای کاشت گل شب بو در باغچه ابتدا خاک را تا عمق 20سانتیمتری شخم زده و خاک برگ و یا کود پوسیده گاوی را با خاک مخلوط کنید.

زمان گلدهی :

بسته به زمان و محل کاشت بذر میتوان در هر فصلی از سال آن را به گل نشاند ولی زمان گلدهی اصلی آن در تهران اواخر اسفند تا اواسط فصل بهار است.

اگر گل شب بو قبل از گلدهی بیش از شش ساعت در هر روز در دمای بالاتر از 18 درجه سانتیگراد قرار گیرد گل نخواهد داد.

بهترین دمای شب هنگام برای گلدهی بهتر آن 4 ـ 2 درجه سانتیگراد است.

آموزش تصویری نگهداری گل شب بو + تکثیر گل شب بو و انواع گل شب بو

آفات و بیماریهای گل شب بو

گیاهان شب بو به پوسیدگی ریشه بسیار حساس هستند.بنابراین خاک آنان باید دارای زهکش بسیار خوبی باشد و نباید در آبیاری آنها زیاده روی شود.نشانه های‌ این مریضی ریزش برگها و حالت پژمرده گی گیاه است و یکی از عوامل مهم بروز این مریضی همان آبیاری زیاد است.

آفات گل شب بو عبارتند از:

شته , سفیدک داخلی “سفیدک دروغی” زنگ شب بو

کنه تارعنکبوتی، معدنچی برگ و تریپس

در آب و هوای مرطوب بیماریهای قارچی مانند «کپک سفید پودری ، و یا ، لکه برگی قارچی» می‌توانند گاهی مشکلاتی را برای گیاه ایجاد کنند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار