تبلیغات

آیت الله شاه آبادی دار فانی را وداع گفت

به گزارش صبحانه، آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی، عضو مجلس خبرگان رهبری و فرزند مرحوم محمدعلی شاه‌آبادی، استاد امام خمینی (ره) دقایقی قبل دار فانی را وداع گفت.
 
آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی، عضو مجلس خبرگان رهبری و فرزند مرحوم محمدعلی شاه‌آبادی، استاد امام خمینی (ره) دقایقی قبل دار فانی را وداع گفت.

این عالم ربانی فرزند فقیه و عارف بزرگ حضرت آیت الله العظمی میرزا محمدعلی شاه آبادی و بانو علویه مریم روحانی فرزند آیت الله العظمی آقای حاج سید صادق روحانی (قدس سره) در تاریخ ۲۸ شعبان المعظم ۱۳۵۰ هجری قمری مطابق با ۲ مهر ۱۳۰۹ شمسی در بیت علم و فضیلت، متولد شد و تحت تربیت پدر بزرگوار و مادر محترمه خویش قرار گرفت، معظم له دوره ابتدایی را در تهران دبستان توفیق گذرانده و سپس با راهنمایی والد معظم خویش در سال ۱۳۲۰ تحصیل علوم دینی را آغاز کرد.

وی دوره مقدمات و سطح را نزد اساتید بزرگ تهران، چون حضرات آیات حاج شیخ حسین کنی، حاج شیخ محمدعلی لواسانی، میرزا ابوالحسن شعرانی، حاج سید عبدالکاظم عصار، میرزا مهدی آشتیانی (فیلسوف شرق) حاج سید حسن احمدی، میرزا هدایت الله گلپایگانی، حاج شیخ عباس تهرانی و حاج شیخ اسماعیل جابلقی تا سال ۱۳۲۸ که والد معظم ایشان رحلت فرمودند:، باتمام رسانیدند.

آیت الله شاه آبادی پس از رحلت والد معظم به حوزه علمیه قم وارد شده و در درس حضرات آیات عظام حجت کوه کمره‌ای حاج آقا حسین بروجردی حاج سید محمد تقی خوانساری و حاج شیخ محمدعلی اراکی شرکت نمودند.

وی سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف عزیمت نمود. پس از ورود به نجف اشرف در دروس حضرات آیات عظام سید محمد روحانی، سیدعبدالهادی شیرازی، سید ابوالقاسم خویی، حاج شیخ حسین حلی و حاج شیخ محمود شاهرودی حاضر شدند و با نبوغ علمی که داشتند در سن ۳۰ سالگی به درجه رفیع اجتهاد نائل گردید و همزمان به تدریس دروس سطوح عالی در حوزه علمیه نجف اشرف پرداخت و جزو اساتید بنام آن حوزه هزارساله قرار گرفت.

مرحوم آیت الله شاه آبادی با ورود امام راحل به نجف اشرف و آغاز تدریس خارج مکاسب محرمه، به همراه فضلای معاصر خویش همچون حضرات آیات عظام راستی کاشانی و اخوان مرعشی، در درس امام راحل شرکت کرد.

وی در سال ۱۳۴۸ بنا به درخواست مرحوم آیت الله العظمی خویی، جهت سر و سامان دادن به وضع شیعیان و طلاب پاکستان، به همراه عده‌ای از فضلا و شاگردانش به کشور پاکستان مهاجرت نمود و پس از یکسال اقامت در بازگشت به ایران، توسط رژیم پهلوی ممنوع الخروج گشته و تا پیروزی انقلاب اسلامی از ادامه خدمت در پاکستان و نجف اشرف بازماند؛ لذا در تهران اقامت گزید و به فعالیت‌های اجتماعی و مذهبی پرداخت.

تأسیس مدرسه معارف اسلامی جهت آموزش مبانی اسلامی برای خواهران و برادران و خدمات خیریه بجهت کمک به نیازمندان ساخت مساجد و درمانگاه‌های خیریه و صندوق‌های خیریه قرض الحسنه متعدد از خدمات این استاد حوزه در شهر تهران است.

وی با اوج گیری نهضت امام فعالیت‌های روشنگرانه و سخنرانی‌ها و تظاهرات بر ضد رژیم پهلوی را سرلوحه اقدامات خویش قرار داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بنا بر وظیفه شرعی، با تشکیل کمیته انقلاب اسلامی در سال‌های آغازین انقلاب تمام اوقات خویش را وقف خدمت رسانی به انقلاب نمود و با آغاز جنگ تحمیلی، بیشتر توان خویش را در کمک رسانی به رزمندگان در جبهه‌ها نمود.

مرحوم آیت الله شاه آبادی تا سال ۱۳۷۵ در شهر تهران به خدمات علمی و اجتماعی خویش اشتغال داشت و از آن زمان تا کنون در شهر مقدس قم به تدریس و خدمات علمی و اجتماعی اشتغال داشت.

این استاد حوزه علمیه قم صبح امروز دوشنبه پس از مدت‌ها تحمل درد و رنج بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران به دیار باقی شتافت./مهر

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار