تبلیغات

ارتش سوریه پیروزی کامل در غوطه شرقی را اعلام کرد

فرماندهی کل ارتش سوریه پیروزی در غوطه شرقی را اعلام و تأکید کرد که عملیات برای نابودی کامل تروریسم همچنان ادامه دارد.به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: بعد از عملیات دقیق با همکاری تمامی نیروها توانستیم کنترل تمامی شهرها و شهرک‌های غوطه شرقی را به طور کامل در دست بگیریم.
در این بیانیه آمده است: این پیروزی بعد از آن به دست آمد که ارتش توانست صدها تروریست را از پای درآورده و مقرهای فرماندهی و تجمعات آن‌ها را هدف قرار دهد. ارتش راه‌های امنی را برای خروج ده‌ها هزار غیرنظامی ایجاد کرد.
در این بیانیه تأکید شده است: اهمیت پیروزی در غوطه شرقی بازگشت امنیت و ثبات کامل به دمشق و اطراف آن است. همچنین با این پیروزی امنیت در مسیرهای ارتباطی میان دمشق و مناطق مرکزی و شمالی و ساحلی و منطقه شرقی تا مرزهای عراق برقرار می‌شود و ضربه کوبنده‌ای به طرح‌های تروریستی است. ما این پیروزی را به مردم پایدارمان تبریک می‌گوییم و بر ادامه جنگ علیه تروریسم تأکید داریم.

آغاز خروج افراد مسلح از دوما
به گزارش فارس؛ خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» از آغاز خروج تروریست‌ها به همراه خانواده‌هایشان از «دوما» در غوطه شرقی خبر داد.
بنا به این گزارش، طبق توافقی که میان معارضان سوری و روسیه صورت گرفته، تروریست‌های «فیلق الرحمن» از طریق گذرگاه «الرافدین»، از دوما به «ادلب» منتقل خواهند شد.
مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان نیز ضمن اعلام این خبر افزود: مقدمات برای انتقال 1300 فرد مسلح و غیرنظامی از دوما آماده شده است.
بر اساس توافق انجام‌شده،‌ تروریست‌ها باید تمام سلاح‌های سنگین و متوسط خود را به دولت سوریه تحویل دهند و تمامی سازمان‌های دولتی در دوما کار خود را از سر می‌گیرند.
هم‌چنین تروریست‌های جیش‌الاسلام از دوما به جرابلس منتقل خواهند شد و وضعیت باقی‌مانده‌ها حل و فصل خواهد شد.
بنا بر این توافق، تروریست‌ها باید تمامی غیرنظامیان و نظامیان ربوده شده به همراه اجساد کشته‌شدگان را تحویل دهند.
رسانه‌ها به نقل از یک منبع آگاه روس اعلام کردند، ابتدا تروریست‌های «فیلق‌الرحمن» و سپس تروریست‌های «جیش‌الاسلام» از دوما خارج خواهند شد.
پیش از این "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد زندگی در غوطه شرقی در سوریه به زودی به حالت عادی بازخواهد گشت.
وی در گفتگو با کانال پنج تلویزیون روسیه افزود: «تحولات چشمگیری در این منطقه از سوی سازمان ملل متحد و سازمان‌های بشردوستانه گزارش شده است و روند تخلیه غیرنظامیان و آزادسازی شهر ادامه دارد. پس از مدت کوتاهی غوطه شرقی شرایطی همانند حلب را خواهد داشت، شهری که حدود یکصد تا دویست هزار نفر از ساکنانش به خانه هایشان بازگشته اند. اگرچه این تعداد کمتر از جمعیت این شهر در زمان قبل از جنگ است، اما گواه آن است که زندگی در حال بازگشت به حالت عادی است.»
بسیاری از ناظران سقوط دوما را «بزرگترین» شکست نظامی شورشیان از سال 2016 توصیف می‌کنند. این شهر، مرکز اعتراضات در حومه دمشق بود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار