تبلیغات

باکتری که می‌تواند دنیا را نجات بدهد

به گزارش صبحانه، گونه‌ای از باکتری که با خوردن پلی‌استر زنده می‌ماند با کمی تغییر ژنتیکی می‌تواند طی تنها چند روز پلاستیک‌هایی را که تجزیه‌شان در طبیعت صدها سال طول می‌کشد هضم کند. دانشمندان در تلاشند تا با سرعت بخشیدن به روند هضم آنزیمی راه‌حلی برای بحران آلودگی محیط زیست ارائه بدهند.
دانشمندان آنزیم هضم‌کننده‌ی پلاستیک این باکتری را استخراج کرده‌اند. این انزیم که پتاز نام دارد بین تل زباله‌های پلاستیکی در ژاپن کشف شده است.  پروفسور جان مک‌گین از دانشگاه پورتموث می‌گوید از زمان هجوم پلاستیک‌ها به محیط زیست تنها پنجاه سال می‌گذرد و این مدت کوتاهی برای تحول ژنتیکی یک باکتری است. این باکتری قبلا لایه شبه پلی‌استری برگ گیاهان را می‌خورده و در این مدت در هضم پلاستیک تخصص یافته است. مک‌گین اضافه کرده است که کیفیت پلاستیک هنگام بازیافت در مراکز بازیافتی کاهش می‌یابد ولی با روش آنزیم پتاز که پلاستیک را به مواد اولیه‌اش تجزیه می‌کند، این کیفیت تا حدود زیادی حفظ می‌شود. به هر حال برای بالا بردن راندمان این پروسه باید سرعت هضم آنزیمی بالا برده شود که این کار چند سال زمان خواهد برد

منبع:رکنا

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار