تبلیغات

کمبود داروی بیماران تالاسمی بحرانی شد

رئیس هیات مدیره انجمن تالاسمی استان تهران، وضعیت دسترسی بیماران تالاسمی به داروی آهن زدا را بحرانی خواند و گفت: کمبود دارو باعث شده مرگ و میر بیماران افزایش یابد.

به گزارش صبحانه،هنگامه ابراهیم زاده از عضویت ۱۵۰۰ بیمار تالاسمی در انجمن استان تهران خبر داد و افزود: متاسفانه در حال حاضر بزرگترین مشکل این بیماران، عدم درمان صحیح است. زیرا، داروخانه ها، سهمیه دارویی بیماران را کم می‌کنند.

وی در توضیح این مطلب، گفت: وقتی بیمار با نسخه‌ای که در آن تعداد ۱۵۰ عدد داروی آهن زدا نوشته شده به داروخانه می‌رود، اما داروخانه فقط ۳۰ عدد دارو تحویل می‌دهد.

ابراهیم زاده ادامه داد: داروخانه‌ها عنوان می‌کنند که دارو کم است، اما معلوم نیست سرنوشت بقیه سهمیه دارویی بیمار برای یک ماه، چه می‌شود. زیرا، نسخه بیمار با تعداد ۱۵۰ عدد دارو به بیمه ارسال می‌شود، در حالی که بیمار شاید فقط ۳۰ یا ۵۰ عدد دارو برای یک ماه گرفته باشد.

وی با انتقاد از عدم حمایت‌های دولت و وزارت بهداشت از بیماران تالاسمی، افزود: متاسفانه کمبود دارویی همیشه بوده است، اما طی ماه‌های اخیر شدت یافته و باعث شده مرگ و میر بیماران تالاسی افزایش یباید.

رئیس هیات مدیره انجمن تالاسمی استان تهران با عنوان این مطلب که مابه التفاوت داروی بیماران برای یک ماه سوخت می‌شود، گفت: بار‌ها این موضوع را از طریق بیمه‌ها و وزارت بهداشت پیگیر شده ایم، اما جواب درستی به ما نمی‌دهند.

ابراهیم زاده همچنین به تفاوت کیفیت داروی ایرانی و خارجی اشاره کرد و افزود: داروی آهن زدای ایرانی بر روی برخی بیماران جواب نمی‌دهد، چون این بیماران بعد از تزریق خون آهن بدنشان بالا می‌رود و داروی ایرانی نمی‌تواند آهن بدن را بر روی برخی بیماران دفع کند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هر دو نوع داروی ایرانی و خارجی کمیاب شده است، گفت: بیماران برای تزریق خون به ۲۱ مرکز مراجعه می‌کنند که این مراکز دارای داروخانه هستند که متاسفانه بیماران با کمبود دارو مواجه می‌شوند و آن‌ها را به داروخانه‌های بیمارستانی ارجاع می‌دهند.

ابراهیم زاده با بیان این مطلب که بیماران تالاسمی برای داروی ایرانی پولی پرداخت نمی‌کنند، اما برای نوع خارجی آن به ازای ۱۰۰ عدد دسفرال، می‌بایست ۵۰ هزار تومان پرداخت نمایند، افزود: برخی خانواده‌ها چند بیمار تالاسمی دارند که پرداخت این مبالغ برای آن‌ها دشوار می‌شود.

رئیس هیات مدیره انجمن تالاسمی استان تهران، تاکید کرد: متاسفانه پزشکان نیز حاضر نمی‌شوند عدم اثربخشی داروی ایرانی بر روی برخی بیماران را بنویسند و همین مسئله مشکلاتی به دنبال داشته است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار