تبلیغات

جزییات حمله سایبری به ۱۱ بانک اصلی ایرانی

به گزارش صبحانه،سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتا کشور در نشست خبری که امروز(یکشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: ما در یک هزار و 38 شهر و 28 هزار روستا اینترنت نسل‌ 3 و 4 را دارا هستیم.

وی ادامه داد: از سال 90 تاکنون‌ میزان جرایم 900 درصد افزایش‌ داشته است، اما به طور کلی در ایران به ازای‌ 1400 نفر یک جرم اما در هند به از‌ای یک میلیارد و 300 نفر جمعیت 57 فقره جرم‌ وجود دارد.

رئیس پلیس فتا کشور بیان کرد: 51 هزار نفر متقاضی دریافت فروشگاه‌های اینترنتی و نماد اعتماد هستند که به طور کلی 31 هزار نفر از آن‌ها موفق به دریافت نماد اعتماد شدند، در واقع این نماد مالک فروشگاه‌ را برای پلیس و اصناف مشخص می‌کند.

سردار هادیان‌فر ادامه داد: در خصوص حملات سایبری‌ باید بگویم ما در روز بیش از 6 میلیون حمله سایبری‌ را در کشور شاهد هستیم‌ که درصد زیادی از آن‌ها دفع می‌شود و بخش زیادی از حملات مربوط به کاربران است.

وی ادامه داد: 7 هزار و 525 حمله‌ سایبری‌ در سال 96 شناسایی شده است که 296 حمله جدی‌ به سامانه و زیرساخت‌های حساس رخ داده که در واقع 58 درصد آن‌ها از سوی آمریکا‌ و چین صورت گرفته و هدف حمله آن‌ها بانک‌ها و مؤسسات‌ مالی بوده است و در اولویت‌ بعدی‌ زیرساخت‌ها، مخابرات و توزیع برق و گاز بوده است و خوشبختانه همواره‌ ما این حملات را ساماندهی کرده‌ایم.

سردار هادیان‌ فر افزود: با توجه به حملات سایبر‌ی ممکن است اختلا‌لاتی در نظام پولی و مالی به وجود آید که لازم است بانک‌ها در این زمینه توجه بیشتری کنند، چراکه حمله سایبری‌ به 11 بانک از 32 بانک که مشتری بیشتری دارند صورت گرفت که ما در این زمینه تذکرات لازم را داده‌ایم و از مرکز افر‌ا گزارش‌هایی دریافت کرده‌ایم؛ تلاش ما مقابله‌ با نفوذ به سیستم‌ها است که با جرأت‌ می‌توان گفت که تاکنون آسیب جدی به زیرساخت‌های کشور وارد نشده و محافظت از زیرساخت‌های کشور در دستور کار قرار گرفته است و هماهنگی بین پلیس‌ فتا‌ و وزارت ارتباطات انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در طول 6 سال گذشته در زمینه جرایم‌ سایبری نزدیک به 120 هزار فقره پرونده تشکیل شده است، گفت: بیش از 86 درصد پرونده‌ها کشف و رسیدگی شده است.

وی با تأکید بر استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی گفت: امروز مدیر تلگرام‌ به روسیه‌ رفته و در آنجا به عنوان ششمین نفر از 600 نفر ثروتمند‌ شناخته شده است و حاضر نیست در مقابل گروه تکفیری‌ در تلگرام‌ بایستد‌، چراکه معتقد است این گروه خشونت‌ را ترویج نمی‌کنند.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم تا 2018 بیش از 186 میلیارد دلار اطلاعات مردم در تلگر‌ام فروخته‌ شود که ما تأکید داریم از پیام‌رسان‌های داخلی که نگهدارنده‌ اطلاعات در داخل کشور هستند، استفاده شود.

سردار هادیان‌فر با بیان اینکه بیشتر جرایم در تلگر‌ام رخ می‌دهد و تقریباً 20 درصد جرایم‌ در اینستا‌گرام صورت می‌گیرد، گفت: به طور مثال می‌توانیم به 2 پرونده در زمینه‌ تلگرام‌ اشاره کنیم‌ که یکی از آن‌ها پرونده قتلی‌ در استان مرکزی‌ بود که فردی از طریق‌ تلگر‌ام با هم‌کلاسی قدیمی خود دوباره آشنا شده و با آن دست به یکی کرده و همسر‌ خود را به قتل رسانده است که باید بگویم اگر ما این پیام‌رسان را رصد‌ می‌کردیم هیچگاه‌ این اتفاق نمی‌افتاد.

وی ادامه داد: برخی از افراد که درآمدی از تلگرام‌ دارند، جو بی‌اعتمادی را در فضای مجازی داخلی مانند سروش و بیسفون‌ را ایجاد می‌کنند و یک بازی به راه انداخته‌اند که همین جا باید بگوییم سروش زیر نظر صدا و سیما است و به این شکل نیست که ما تمام اطلاعات شهروندان را دائماً رصد کنیم.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی و وزارت اطلاعات به زودی ارز مجازی را تولید‌ می‌کند، گفت: در حوزه کسب و کار پلیس فتا و وزارت ارتباطات همکاری خوبی خواهند داشت تا افراد برای کسب و کار خود به آنجا مراجعه کنند.

رئیس پلیس فتا کشور در خصوص پوز‌های سیّار‌ نیز گفت: نباید پوز‌های سیّار‌ دور از دسترس‌ مشتریان‌ قرار گیرد. در واقع باید مبلغ توسط فروشنده ثبت و رمز توسط مشتری زده شود تا مشکلاتی در این زمینه صورت نگیرد و در خصوص پوزهای‌ سیّار‌ نیز برخی افراد در این زمینه کلاهبرداری‌ کرده و کد 16 رقمی‌ عابر بانک‌ مراجعه‌کننده را در پوز خود ذخیره و با دریافت رمز می‌توانند از حساب افراد برداشت کنند که تاکنون در این زمینه پرونده داشته‌ایم و فردی 200 میلیون تومان از طریق پوز سیّار برداشت کرده است.

وی در ادامه افزود: در سال 96 بیش از 39 هزار فقره جرم سایبر‌ی در 108 کد و کلاسه‌ پلیسی ثبت شده که بیش از 32 هزار فقره پرونده آن کشف شده است، به این معنا که 84 درصد پرونده‌ها کشف شده است.

سردار هادیان‌فر به رشد 10 برابری جرایم‌ اشاره کرد و گفت: این امر بر نگرانی‌ ما می‌افزاید، زیرا هر چه جلوتر‌ می‌رویم پیچیدگی‌ جرایم بیشتر می‌شود؛ در حال حاضر بیش از 63 مدل پول مجازی در جهان است و انواع فیلترشکن‌ها و ابزارهای‌ پنهان‌کننده هویت وجود دارد که در این میان تعداد زیادی از افراد قربانی شده و این امر در حال افزایش است.

رئیس پلیس‌ فتا‌ نا‌جا ارزش ریالی پرونده‌های متشکل در سال 96 را اعلام کرد و گفت: ارزش ریالی پرونده‌ها بالغ بر یک تر‌یلیون و 427 میلیون و 867 میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: در پرونده‌های کشف شده، پولی که از متهمان گرفته شده بالغ بر 931 میلیارد ریال است که ارزش ریالی پرونده‌ها در سال 96 نسبت به سال 95 افزایش 75 درصدی داشته است که 20 درصد هم پرونده‌های مکشو‌فه وجود داشته است.

سردار هادیانفر به 5 جرم اصلی در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی‌ با افزایش 61 درصدی نسبت به سال گذشته، مزاحمت‌های اینترنتی‌ با 60 درصد افزایش، کلاهبرداری‌های رایانه‌ای با 55 درصد افزایش، هتک‌ حیثیت‌ و نشر اکاذیب با 31 درصد افزایش و همچنین انتشار فیلم‌های خصوصی و خانوادگی با 22 درصد از جمله موارد جرم مطرح در سال 96 هستند.

رئیس پلیس فتا کشور با اشاره به پرونده فردی‌ در خصوص انتشار عکس‌های خصوصی در شبکه‌های مجازی گفت: در شمال کشور عکس دختری در تلگرام‌ منتشر و باعث بی‌آبرویی او و خانواده‌اش شد تا جایی که پدر خانواده دست به خودکشی زد.همچنین پرونده‌ای در جنوب کشور در این زمینه شاهد بودیم؛ برخی از افراد به دنبال بدنامی مردم هستند و با ایجاد صفحه‌ فیشینگ‌ و اعلام اینکه با 10 هزار تومان می‌توانیم به اطلاعات بیشتر در این خصوص دست یابیم به اطلاعات حساب افراد دست یافته و حساب و اطلاعات آن‌ها را سرقت می‌کنند.

سردار هادیان‌فر افزود: بانوان به هیچ عنوان عکس‌های خصوصی خود را در شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام‌ و اینستاگرام‌ قرار ندهند.

وی به حوزه‌ برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی نیز اشاره کرد و گفت: 11 هزار فقره از جرایم مرتبط با این حوزه رخ داده است که تهران به عنوان صدرنشین‌ و بعد از آن خراسان رضوی، فارس، اصفهان و مازندران در رتبه‌های بعدی قرار دارند؛ افراد باید به این امر دقت کنند که اگر در کنار جاده‌ دکه‌ای ایجاد شده یا فردی توسط وانت‌بار اجنا‌سی را با قیمت‌ کم می‌فروشد هدفش‌ فروشندگی‌ نیست، بلکه‌ می‌خواهد به اطلاعات کارت بانکی کاربران دسترسی پیدا کند.

سردار هاد‌یان‌فر در ادامه گفت: موار‌دی داشتیم که افراد با خرید از این دکه‌های اجاره‌ای و وانت‌بارها حساب‌ بانکی‌شان خالی شده است، چراکه‌ مجرمان‌ با ضبط اطلاعات 16 رقمی کارت و رمز آن ها به راحتی می‌توانند به حساب افراد دسترسی پیدا کنند؛ افرادی بودند که 200 میلیون تومان از حسابشان‌ به این روش برداشت شده است.

وی در خصوص دستگاه‌های ATM نیز گفت: 24 درصد از تراکنش‌ها توسط این دستگاه‌ها انجام می‌شود و این دستگاه‌ها متعلق به سال 90 است که ما باید در این زمینه از دانش روز استفاده کنیم و همچنین باید از رمزهای‌ یکبار‌ مصرف استفاده شود تا جلوی کلاهبر‌داری و برداشت‌های غیرمجاز گرفته شود.

رئیس پلیس فتا کشور تصریح کرد: بیشتر جرایم فضای مجازی در استان های تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، آذربایجان‌ شرقی رخ می‌دهد و کمترین جرایم هم در استان های یزد، لرستان، ایلام، کیش و کهگیلویه‌ و بویراحمد‌ صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به فضای مجازی تلگرام‌ افزود: بیش از 49.5 درصد از جرا‌یمی که در فضای مجازی رخ می‌دهد توسط تلگر‌ام بوده است.

سردار هادیان‌فر در خصوص فعالیت گروه‌های تروریستی‌ دا‌عش بیان کرد: اوایل سال 96 بود که گزارش جامعی را در این خصوص به پلیس اینتر‌پل اعلام کرده‌ایم که باید بگویم امروز بیش از 300 کانال‌ مربوط به افکار تکفیری‌ و داعشی‌ با 11 زبان از جمله زبان فارسی فعالیت می‌کنند، در حالی که مدیر تلگرام‌ به این امر توجهی ندارد.

وی ادامه داد: 51 درصد جرایم مربوط به حوزه عفاف و اخلاق در تلگرام‌ و 33 درصد آن مرتبط با حوزه عفاف و اخلاق در اینستاگرام‌ و 11 درصد در این زمینه مربوط به واتس‌آپ‌ است، یعنی تولید و باز‌نشر محتوای مبتذل و مستهجن در این فضا اتفاق می‌افتد که این افراد به صورت با‌ندی و عنکبوتی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: 23 هزار و 884 کانال و گروه مجرمانه‌ در این ارتباط توسط پلیس فتا‌ در تلگر‌ام کشف شده است، اما این افراد کمتر از 10 دقیقه مجدد اقدام به راه‌اندازی شبکه‌ای دیگر می‌کنند.

سردار هادیان‌فر با بیان اینکه بیشترین جرمی که در سال 96 رخ داده مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی بوده است، گفت: این میزان 61.5 درصد نسبت به سال 95 افزایش داشته است، همچنین مزاحمت‌های اینترنتی‌ با افزایش 60 درصدی روبرو است که بیشتر مزاحمت‌ها مربوط به بانوان است؛ کلاهبر‌داری رایانه‌ای نیز بیش از 55 درصد افزایش و نشر اکاذیب‌ 31 درصد و انتشار عکس‌های خصوصی و خانوادگی با 22 درصد همراه است.

رئیس پلیس فتا کشور گفت: افرادی سو‌ء‌استفاده‌گر با یک رباط خاص در واقع اطلاعات و عکس‌های خصوصی را که در فضای مجازی منتشر می‌شوند را جمع‌آوری کرده و از صاحبان آن‌ها سوء‌استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از همیاران سایبر‌ی جزء برنامه‌های 6 سال گذشته پلیس فتا‌ بوده است، گفت: همیاران‌ سا‌یبری تعدادشان از 17 هزار نفر به 56 هزار نفر افزایش یافته است و البته برنامه‌ریزی و آموزش پیشگیرانه‌ در دستور کار پلیس فتا‌ است، همچنین طرح کودک و اینترنت‌ با همکاری سازمان فناوری ارتباطات، پلیس و آموزش و پرورش از اواخر سال 95 آغاز و تاکنون‌ ادامه دارد که در این راستا بیش از 210 هزار نفر دانش‌آموز در استان‌های مختلف کشور در قالب‌ 49 کارگاه‌ تحت آموزش قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه هوشمندسازی‌ سامانه‌های تشخیص پلیس فتا‌ در دستور کار قرار گرفته است، افزود: در جهان 7.3 میلیارد نفر زندگی می‌کنند که از این تعداد 4.2 میلیارد نفر به اینترنت دسترسی دارند، این در حالی است‌ که در ایران در سال 92، 3 میلیون و 400 هزار نفر به اینترنت‌ دسترسی داشتند و بر اساس آمار وزارت ارتباطات هم‌اکنون 56 میلیون نفر در کشور به اینترنت‌ دسترسی دارند و 937 هزار وب‌ سایت‌ با دامنه دات‌.آی.آر در کشور فعال هستند.

رئیس پلیس فتا‌ اعلام کرد: 4 هزار و 753 کانال تروریستی‌ و داعشی‌ وجود دارد و 650 کانال فعالیت ضد دین و ضد قرآن انجام می‌دهند و سایر کانال ها به حوزه مواد مخدر، تبلیغات کالای ممنوع، قمار و ترغیب‌ به خودکشی مربوط می شوند.

وی ادامه داد: تاکنون 51 هزار پیک اینستاگرامی‌ نیز تحت شناسایی داریم که این افراد موارد مبتذل و فیلم‌های مستهجن‌ را منتشر می‌کنند.

وی در ادامه بیان کرد: سال گذشته با بیش از 668 سایت و کانال در حوزه قمار‌ نیز برخورد کرده‌ایم، همچنین 3 هزار و 395 سایت و کانال در این زمینه شناسایی شدند که بیش از 200 میلیارد تومان گردش مالی داشته‌اند؛ با هماهنگی بانک مرکزی و قوه قضائیه در روزهای پایانی سال 96 ، بیش از 141 درگاه‌ بانکی مسدود شد.

سردار هادیان‌فر افزود: افراد قمار‌باز حرفه‌ای در ترکیه مستقر هستند که تعدادی از آن‌ها شناسایی شدند و حکم دستگیری‌ آن‌ها صادر شده است تا دستگیری و استرداد آن‌ها صورت پذیرد.

رئیس پلیس فتا‌ ادامه داد: 23 هزار و 184 کانال و گروه مجرمانه‌ توسط پلیس فتا‌ شناسایی و قالب آن‌ها مسدود شده‌اند؛ متأسفانه کانال‌های مسدود شده با تغییر جزئی‌ دوباره شروع به فعالیت می‌کنند.

سردار هادیان‌فر در خصوص فیلترینگ‌ هوشمند نیز گفت: این امر فعلاً تعطیل شده است./باشگاه خبرنگاران

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار