تبلیغات

سرقت اطلاعات کاربران نسخه های جعلی تلگرام

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا از کاربران خواست به هیچ عنوان فریب این تبلیغات را نخورده و از دانلود و نصب این فایلها و اپلیکیشن‌ها خودداری کنند.

به گزارش صبحانه،رئیس مرکز پیشگیری پلیس فتا گفت: نسخه‌هایی از تلگرام که گفته می شود قابل فیلتر نیستند، دامی برای سرقت اطلاعات کاربران است.

سرهنگ دوم علی نیک‌نفس ‌رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با اشاره به فیلترینگ شبکه اجتماعی تلگرام از فعالیت‌های مجرمانه برخی افراد برای سرقت اطلاعات کاربران خبر داد و اظهار کرد: با شروع فیلترینگ تلگرام شاهد انتشار تعداد زیادی از فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هستیم که ادعا دارند نسخه‌های دیگر تلگرام می‌باشد که غیر قابل فیلتر است و یا وی‌پی‌ان و فیلترشکن‌های قوی است که مانع از مسدود‌سازی این شبکه اجتماعی می‌شود.  

وی با هشدار به کاربران فضای مجازی گفت: به هیچ عنوان فریب این دست تبلیغات را نخورده و از نصب این گونه نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها خودداری کنند، چرا که این نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها بد‌افزارهای مخرب و جاسوسی هستند.

وی افزود: با دانلود و نصب این اپلیکیشن‌ها سرقت اطلاعات ذخیره شده بر روی گوشی همراه یا سیستم‌ها صورت می‌گیرد، اطلاعاتی مثل عکس و یا اطلاعات بانکی ذخیره شده بر روی سیستم‌ها به راحتی از سوی مجرمان سایبری به سرقت می‌رود.

این مقام ارشد انتظامی یادآور‌شد: متاسفانه برخی از این اپلیکیشن‌ها و فایل‌ها قابلیت فعال کردن میکروفن سیستم‌ها از راه دور را نیز دارند که در پی این امر شاهد نقض حریم خصوصی افراد از سوی مجرمان سایبری خواهیم بود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا از کاربران خواست به هیچ عنوان فریب این تبلیغات را نخورده و از دانلود و نصب این فایلها و اپلیکیشن‌ها خودداری کنند.

سرهنگ نیک‌نفس با بیان اینکه متاسفانه نحوه فعالیت این بدافزارها به گونه‌ای است که کاربر به راحتی متوجه این سرقت‌ها نمی‌شود، گفت: این فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها از نوع حملات بلند مدت و پنهان هستند، که به مرور اطلاعات ذخیره شده بر روی سیستم‌ها را به سرقت می‌برند و بعد از چند ماه و سوء‌استفاده از عکس، فیلم‌ها و اطلاعات ذخیره شده بر روی سیستم‌ها شاهد شکایت کاربران در مراجع قضایی هستم که اطلاعات آنها به سرقت رفته و از این اطلاعات سوءاستفاده شده است.

وی با بیان اینکه دغدغه پلیس فتا تامین امنیت کاربران است، گفت: بررسی و آنالیز برخی از این فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها در بخش فنی پلیس فتا آغاز شده و موارد مشکوک آن استخراج شده است و در حال حاضر به دنبال منشاء انتشار این فایل‌ها و اپلیکشن‌های مشکوک هستیم.

سرهنگ نیک‌نفس با بیان اینکه مجرمین سایبری همواره در کمین نشسته‌اند تا از هر فرصتی سوءاستفاده نمایند، افزود: انتشار این دست فایل‌ها و اپلیکشن‌های آلوده در واقع زلزله غرب کشور نیز روی داد که با تبلیغ انتشار اپلیکیشن‌های اطلاع رسانی سریع از اخبار زلزله و یا کمک به زلزله زدگان بودیم که متاسفانه برخی افراد فریب خورده و اقدام به دانلود و نصب این فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها کرده بودند و اطلاعات آنها بدون این‌که خود متوجه شوند به سرقت رفته بود.

وی یادآورشد: متاسفانه در اینگونه جرائم شاکی مستنداتی نمی‌تواند ارائه نماید و این روند رسیدگی به شکایات را پیچیده تر می‌کند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا در پایان تاکید کرد: شهروندان عزیز حتما برای دانلود هرگونه نرم افزار و اپلیکیشن از سایت‌ها و منابع معتبر اقدام کنند و به هیچ عنوان فریب این دست تبلیغات دروغین را نخورده و این قبیل فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها نامطمئن را دانلود و نصب نکنند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار