تبلیغات

واتس اپ چه اطلاعاتی از ما دارد؟

اخیراً فیسبوک به انتشار اطلاعات کاربران خود متهم شده است. درنتیجه این ابهام و ترس برای کاربران واتس اپ نیز ایجاد شده است که واتس اپ و یا فیسبوک تا چه اندازه به اطلاعات حساب‌های کاربری واتس اپ دسترسی دارد.


فیسبوک غول شبکه‌های اجتماعی اخیرا درگیر یک جدال جدی و مهم بود، زیرا گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد فسیبوک اطلاعات شخصی بعضی از 80 میلیون کاربرش را با یک آژانس رای‌گیری واقع در لندن به نام کمبریج آنالیتیکا (Cambridge Analytica) به اشتراک می‌گذاشت. این موضوع باعث به وجود آمدن بحثی میان کاربران در سطح جهانی شد. درواقع این درگیری در این مورد اینکه فیسبوک تا چه اندازه به اطلاعات کاربرانش دسترسی داشته‌ است و چگونه فقط تعداد کمی از کاربران از این موضوع مطلع بوده‌اند،سروصدا به پا کرد.

به همین شکل، برنامه پیام رسان محبوب و سریع واتس اپ که متعلق به فیسبوک است هم اطلاعات مربوط به کاربرانش را در سطح جهانی، ذخیره می‌کند که در این راستا ممکن است نگرانی‌هایی برای کاربران ایجاد شود. اما به لطف اتحادیه اروپا اکنون شما می توانید قوانین جدید حریم خصوصی اطلاعات که در 25 می (4 خرداد) اعمال می‌شود را دانلود کنید. قوانین جدید حریم خصوصی اتحادیه اروپا که به عنوان «آیین نامه اروپایی محافظت عمومی اطلاعات» شناخته می‌شود، به کاربران امکان دانلود و انتقال اطلاعات‌شان را می‌دهد. خوشبختانه واتس اپ چنین امکانی را فراهم آورده است

در این بخش به شما توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید برای دانلود اطلاعات واتس اپ خود درخواست بفرستید:

واتس اپ را باز کنید
به بخش Setting بروید
گزینه Account را بزنید
گزینه درخواست اطلاعات اکانت Request account info را بزنید
سپس گزینه Request report را انتخاب کنید

بعد از انجام این مراحل صفحه با درخواست ارسال بروزرسانی خواهد‌شد. واتس اپ از شما می‌خواهد برای دریافت گزارش سه روز صبر کنید اما عموما کاربران گزارش را در مدت چند ساعت دریافت می‌کنند. باید توجه کنید که وقتی درخواست گزارش شما درحال بررسی است، اعمال مشخص حساب کاربری شما مثل پاک کردن حساب، عوض کردن شماره یا دستگاه تلفن و ثبت مجدد حساب کاربری باعث لغو درخواست خواهد شد. اگرچه در صورت لغو این درخواست شما می‌توانید گزارش دیگری را درخواست کنید.

به محض آماده شدن گزارش، شما یک هشدار واتس اپ در تنظیمات گوشی خود با این محتوا دریافت می‌کنید: «گزارش اطلاعات اکانت شما برای دانلود آماده است». همچنین، اکنون صفحه درخواست اطلاعات حساب کاربری به شما اطلاع می‌دهد که برای دانلود گزارش قبل از اینکه از سرورهای آن‌ها پاک شود، چقدر زمان دارید (تقریبا چند هفته) .

روش دانلود کردن گزارش:
وارد واتس اپ شوید
بخش تنظیمات Setting را باز کنید
گزینهAccount را بزنید
مانند مرحله قبل اطلاعات اکانت را درخواست دهید (Request account info)
گزارش را دانلود کنید (Download report)

بعد از این، یک فایل زیپ (ZIP) در دستگاه شما دانلود می‌شود. این فایل زیپ شامل یک فایل HTML با فهم راحت است، و همچنین یک فایل JSON که می‌تواند به سایر برنامه‌ها وصل شود. با این فایل دانلود می‌شود که در واتس اپ باز نمی‌شود و شما باید از طریق ایمیل آن را به برنامه‌های دیگر صادر کنید.

به محض باز کردن گزارش شما اطلاعات خود مانند شماره تلفن، اتصال سابق IP، نوع دستگاه، سازنده دستگاه، عکس پروفایل، تمام شماره‌های مخاطبین، نام گروه‌هایی که در آن‌ها عضویت دارید و همچنین مخاطبینی که بلاک کرده‌اید را در این گزارش پیدا می‌کنید.

خوشبختانه اطلاعاتی که واتس اپ درمورد شما ذخیره می‌کند به ترسناکی اطلاعات ذخیره شده توسط فیسبوک نیست، اما بهتر است همواره نسبت به اطلاعاتی که به عنوان کاربر با برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید به اشتراک می‌گذارید، آگاه باشید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار