تبلیغات

باج‌دهی عربستان به سودان؛ تامین نیازهای نفتی خارطوم به مدت ۵ سال

حکومت سعودی برای نگه داشتن سودان در جنگ یمن، قرارداد همکاری‌های اقتصادی نظامی جدیدی با خارطوم امضاء می‌کند.به دنبال کشته و مجروح شدن صدها نظامی سودانی در جنگ تحمیلی بر ضد مردم یمن، نارضایتی نظامیان ارشد سودانی از مشارکت خارطوم در این جنگ و بی فایده دانستن آن، رفتار تحقیر آمیز عربستان با سودانی‌ها سبب شد تا مطالبات داخلی برای خروج نظامیان این کشور از جنگ یمن افزایش یابد. پارلمان سودان از خارطوم خواست نظامیان خود را فورا از یمن خارج کند. دولت خارطوم هفته گذشته رسما به ریاض اعلام کرد تمایلی برای شرکت نظامیان سودانی در جنگ یمن ندارد و همکاری‌هایش به ارائه خدمات مشورتی و لجستکی محدود می‌شود.

به دنبال این اقدام خارطوم، سفیر عربستان در سودان با شرکت در یک نشست مطبوعاتی از قراردادهای جدید اقتصادی نظامی کشورش با خارطوم خبر داد.

به گزارش روزنامه السودان الیوم" علی بن حسن جعفر" گفت: ریاض به زودی قراردادهای جدید اقتصادی نظامی با سودان امضاء خواهد کرد.

سفیر عربستان در خارطوم تصریح کرد: این قراردادها شامل سرمایه‌گذاری عربستان در سودان بدون سقف مالی و محدودیت خواهد بود تا حجم مبادلات اقتصادی میان دو کشور افزایش یابد.

به نوشته این روزنامه سودانی، بر اساس توافقات نوامبر 2015 قرار بود عربستان در سودان سرمایه‌گذاری کند ولی تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. این سرمایه‌گذاری در خصوص مشارکت عربستان در اجرای پروژه احداث سد در شمال و بهره برداری از زمین‌های کشاورزی در شرق بود.

بر اساس توافقی که ریاض با خارطوم در سال 2015 امضاء کرد، نظامیان سودانی برای شرکت در عملیات «طوفان قاطعیت» به یمن اعزام شدند. گفته می‌شود بیش از هفت هزار نظامی سودانی در جنگ یمن شرکت کرده که تاکنون هزار نفر آنان جان خود را از دست داده‌اند.

از سوی دیگر یک مقام آگاه در کاخ ریاست جمهوری سودان به روزنامه السودان الیوم گفت: وزیر نفت و گاز سودان در راس یک هیئت اقتصادی به عربستان رفت و درباره واردات نفت از این کشور به مدت پنج سال با مقامات ریاض به توافق رسید.

وی افزود: این توافقنامه پس از تکمیل مسائل مالی طی چند روز آینده به امضاء مقامات خارطوم و ریاض می‌رسد. بر اساس این توافقنامه عربستان سالانه یک میلیون و800 هزار تن نفت در اختیار سودان قرار می‌دهد.

کمبود سوخت در سودان به یکی از بحران‌های اقتصادی اجتماعی این کشور تبدیل شده است .

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار