تبلیغات

جوش واژن چیست و چطور درمان می شود؟

جوش واژن چیست و چطور درمان می شود؟ جوش واژن چیست و چطور درمان می شود؟ 

جوش واژن برای تعداد زیادی از خانمها پیش می‌آید و امری اذيت دهنده برای آنها خواهد بود هم از نظر جسمی و هم از بعد روانی. جوش واژن طبق معمول نشانه ي یک وضعیتی جدی نیست اما می‌توانند باعث احساس ناخوشایند شوند. اما اگر این برجستگی ها چیزی مانند زگیل باشند می‌توانند نگران کننده باشد.

جوش واژن چیست؟

جوش واژن طبق معمول وضعیت جدی نیست. تراشیدن موی عانه می‌تواند با آلوده کردن فولیکول هاي مو، جوش ایجاد کند. همچنین در بیشتر موارد، جوش هاي واژن در عرض چند هفته به تنهایی یا با درمان برطرف می‌شوند.

چه چیزی باعث ایجاد جوش واژن می شود؟

علت همیشه واضح نیست، اما دلایل متعددی وجوددارد که ممکن است در ناحیه تناسلی شما وجود داشته باشد. بعضی از آنها شامل:

– درماتیت تماسی

جوش واژن به احتمال زیاد ناشی از درماتیت تماسی است که واکنش به چیزی است که در تماس با پوست است. درماتیت تماسی اندام هاي تناسلی ممکن است بعلت حساسیت به موارد زیر باشد:

– حمام حباب و صابون، به ویژه اگر عطردار باشند.
– دستمال هاي زنانه، دئودورانتها، لوسیونها، پودرها، یا عطرها
– تامپون یا پد هاي بهداشتی
– دوش
– اسپرم ها، کاندوم ها، روان کننده ها، یا محرک هاي تحریک جنسی
– دارو هاي موضعی بدون نسخه
– مواد شوینده ى لباس و دستمال هاي خشک کننده

پوست شما نیز ممکن است با موارد زیر تحریک شود

– تعریق
– ترشحات واژن
– ادرار
– مایع منی
هر گونه تحریک پوست می‌تواند منجر به ایجاد جوش ها شود.

– فولیکولیت
جوش هاي ناحیه تناسلی زنان ممکن است بعلت عفونت فولیکول مو با باکتری باشد. اصلاح موی عانه یک علت بالفعل فولیکولیت است. وقتی که موها شروع به رشد در خارج از فولیکول می‌کنند، به سمت پوست حلقه می‌زنند و باعث تحریک میشوند. در بعضی موارد، مو به داخل پوست باز میگردد.

زبری تیغ بر روی پوست حساس همچنین میتواند باعث موارد زیر شود:

– بریدگی توسط تیغ
– برجستگی
– تاول
– جوش

«Hidradenitis suppurativa «HS
هیدرآدنیت سوپراتیو همچنین به نام آکنه inversa است که بیماری مزمن غدد عرق است که باعث ایجاد ضایعات جوش مانند در اطراف بدن، از جمله منطقه vulvar «فرج» می‌شود. علت این بیماری التهابی نادر روشن نیست. معالجه هایي وجوددارد اما هیچ درمانی ندارد.

Molluscum contagiosum
یک عفونت ویروسی است که میتواند جوش ها را در هر جایی ازبدن، از جمله اندام تناسلی ایجاد کند. درمان همیشه نیاز نیست، اما میتواند با داروهای موضعی یا خوراکی درمان شود. درصورت لزوم، دکتر شما می‌تواند جوش ها را بردارد.

آیا می توان جوش های واژن را ترکاند؟

بهتر است جوش واژن را نترکانید چون می‌تواند باکتریها را گسترش دهد و منجر به عفونت شود و این منطقه حساس را تحریک کرده ودر نهایت همه ی چیز خیلی بدتر شود. جوش اگر با چرک پر شود ممکن است بزرگ تر شود و با بزرگ‌تر شدن میتواند دردناک باشد. شما نباید هرگز جوش ها

را در مجاورت اندام تناسلی دست کاری کنید یا بترکانید. بهتر است جوش ها خود بخود پاره شوند و یا به دکتر خود مراجعه کنید تا جوش رابه گونه اي كم کند که از عفونت پیشگیري کند. جوش هاي ناشی از تحریک جزئی ممکن است خود بخود برطرف شوند. اگر برطرف نشدند یا بدتر شدند، به دکتر خود مراجعه کنید.

داروهای موضعی می‌توانند جوش واژن ناشی از درماتیت تماسی را درمان کنند و آنتی هیستامین ها آلرژی هاي شدید را درمان می‌کنند. اگر درماتیت تماسی دارید، باید علت را تعیین کنید به این ترتیب شما میتوانید در آینده ازآن اجتناب کنید. برای انجام اینکار باید تمام محصولاتی راکه در ناحیه تناسلی استفاده میکنید، قطع کنید.سپس، آنها را یک به یک به صورت مجزا استفاده کنید تا متوجه شوید که کدام یک مشکل ایجاد می‌کند.

جوش هاي ناشی از موهایی که به داخل پوست برگشته اند طبق معمول خود بخود برطرف می‌شوند. تشخیص و درمان اولیه برای HS می‌تواند از بدتر شدن آن پیش گیری کند. و درمان برای molluscum contagiosum همیشه نیاز نیست. اگر خود بخود برطرف نمیشود، دکتر شما می‌تواند یک داروی موضعی یا خوراکی تجویز کند. اگر علت جوش واژن را نمی‌دانید، از داروهای بدون نسخه استفاده نکنید و به دکتر خود مراجعه کنید.

این برجستگی ها چه چیز دیگری می تواند باشد؟

کیست بارتولین: کیست بارتولین طبق معمول در نزدیکی یک طرف ورودی واژن رخ می‌دهد. اگر کیست در عرض چند روز برطرف نشود و یا دردناک شود، به دکتر خود مراجعه کنید. کیست هاي بزرگ را میتوانید تخلیه کنید.

تبخال تناسلی: ضایعات تبخال تناسلی ممکن است شبیه جوش واژن باشد. آنها در اطراف مهبل «واژن»، فرج، و مقعد ظاهر می‌شوند. تبخال تناسلی میتواند درمان شود.

زگیل تناسلی: زگیل تناسلی ممکن است با جوش واژن اشتباه گرفته شود. شما ممکن است یک زگیل یا خوشه اي از زگیل ها را داشته باشید که از طریق ویروس پاپیلومای انسانی «HPV» ایجاد میشوند، ویروس HPV یک عفونت شایع منتقل شده از راه جنسی «STI» است.

نکاتی برای پیشگیری از جوش تناسلی زنان

هنگامیکه علت را شناسایی کردید، از تماس با مواد محرک پیشگیري کنید. برای کمک به پیشگیری از تحریک ناحیه واژن در آینده:

۱- از پوشیدن لباسهای تنگ که می‌تواند سایش ایجاد کند، اجتناب کنید.

۲- از لباس زیرهایی که از پنبه بجای مواد مصنوعی ساخته شده اند، استفاده کنید.

۳- به جوش ها بیش از حد دست نزنید.

۴- هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن از آب بسیار داغ اجتناب کنید.

۵- از حمام حباب و صابون هاي عطر دار استفاده نکنید.

۶- از دکتر خود بپرسید که کدامیک از محصولات قاعدگی برای استفاده ایمن هستند.

۷- از آنجایی که اصلاح ممکن است پوست را تحریک کند و باعث ایجاد جوش واژن شود، شاید بخواهید از تیغ استفاده نکنید.

۸- شما میتوانید مو هاي ناحیه عانه خودرا با قیچی اصلاح کنید.

۹- اگر می‌خواهید که مو هاي عانه خودرا بتراشید، با زاویه ي مو هاي خود، دریک شیب رو به پایین بتراشید.

۱۰- اگر هر گونه برجستگی یا رشد غیرمعمول در ناحیه تناسلی دارید، به دکتر خود برای تشخیص مراجعه کنید.

علت همیشه واضح نیست، اما دلایل متعددی وجوددارد که ممکن است در ناحیه تناسلی شما وجود داشته باشد. بعضی از آنها شامل:

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار