تبلیغات

معزلی به نام 1.3 میلیون بی شناسنامه

عضو کمیسیون قضائی مجلس با تاکید بر اینکه بی هویتی می تواند عامل ارتکاب جرم و آسیب های اجتماعی باشد، گفت: بر اساس آمارها بیش از یک میلیون فرد بی هویت در کشور وجود دارد.

به گزارش صبحانه،محمدجواد فتحی، عضو کمیسیون قضائی مجلس در مورد اظهارات استاندار تهران مبنی بر اینکه ماهانه 100 کودک بی هویت در تهران متولد می شود، تولد کودکان بی هویت را زنگ خطری جدی برای کشور دانست و افزود: به طور قطع در سراسر کشور به ویژه استان های مرزی با تولد کودکان بی هویت بیشتری مواجه هستیم.

وی افزود: بی هویتی می تواند عامل اساسی برای ارتکاب جرم در آینده باشد و به آسیب های اجتماعی دامن بزند.

فتحی با یادآوری ازدواج اتباع بیگانه با زنان ایرانی، ادامه داد: مسئله تابعیت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه توسط قانونگذار با مشکل مواجه بوده؛ بنابر این ادارات ثبت احوال به این افراد شناسنامه نمی دهند که منجر به بی هویتی این افراد می شود.

وی افزود: باید با توجه به زمان طولانی اسکان این افراد در ایران تجدیدنظری در قوانین و مقررات کشور نسبت به امر تابعیت صورت گیرد. البته لزومی به اعطای تابعیت به این افراد نیست بلکه باید برگه های هویتی و اقامتی به آنها داده شود که از این طریق شناسایی و دارای هویت شوند و خود را ملزم به رعایت قوانین و مقررات کشور بدانند.

فتحی با یادآوری طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت، گفت: دو طرح در کمیسیون های قضائی و اجتماعی مجلس در رابطه با تعیین تکلیف هویت کودکان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی در حال بررسی و رسیدگی هستند البته در کمیسیون اجتماعی بررسی شده اما طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت هنوز در نوبت بررسی کمیسیون قضائی قرار داشته و انتظار می رود به فوریت در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: ترافیک طرح ها و لوایح در کمیسیون قضایی به گونه ای که اغلب آنها در نوبت بررسی مانده و عملا معلق باقی می‌مانند.

فتحی با بیان اینکه بر اساس آمارها یک میلیون تا یک میلیون و 200 تا 300 فرد بی هویت در کشور وجود دارد، افزود: این افراد هیچ گونه اسناد هویتی ندارند و حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، زنان خارجی با مردان خارجی و یا ارتباط نامشروع هستند؛ البته وضعیت هویتی فرزندان حاصل از ارتباط نامشروع را قانون تعیین تکلیف کرده و بهزیستی می تواند شناسنامه آنها را پیگیری کند بنابراین خلاء قانونی چندانی در این رابطه وجود ندارد و عمده مشکل در رابطه با فرزندان حاصل از اتباع خارجی و ایرانی است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار