تبلیغات

کاهش ۳۰ درصدی بارش در سال آبی جاری +جدول

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۴ خرداد ماه امسال ارتفاع بارش‌های جوی به ۱۶۴ میلیمتر رسیده است.

به گزارش صبحانه،بررسی آخرین آمار منتشره از روند بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۴ خردادماه سال جاری نشان می‌دهد که ارتفاع بارش‌های جوی به ۱۶۴ میلیمتر رسیده است.

به طوریکه میزان بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت با ارتفاع ۲۳۴.۲ میلیمتری با کاهش ۳۰ درصدی روبرو بوده است و نسبت به دوره مشابه سال گذشته با ۲۲۵.۶ میلیمتر ارتفاع، اُفت ۲۷.۳ درصدی را شاهد بوده است.

در این میان حجم بارش‌ها از اول مهر ماه سال ۹۶ تا ۱۴ خرداد ماه سال جاری معادل ۲۷۰.۲۷۶ میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

لازم به ذکر است که میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری تاکنون ۳۵۷.۵ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۲.۷ درصد رشد و در مقایسه با بلند مدت ۴۹ ساله با تغییری روبرو نبوده است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۲۱۱.۲ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۱.۵ درصد و در مقایسه با بلند مدت با کاهش ۴۰.۷ درصدی روبرو بوده است.

در این میان حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد ۳۹۴.۶ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۳۷۳.۷ میلیمتر ثبت شده، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز با ۴۴.۲ درصد و در دراز مدت ۴۹ ساله با ۲۴ درصد رشد روبرو بوده است.

همچنین روند بارش در فلات مرکزی ایران با ۳۵.۶ درصد کاهش نسبت به سال گذشته ۱۰۰.۹ میلیمتر به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است که این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۱۵۶.۷ میلیمتر بارش داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۹ ساله گذشته این حوضه ۱۵۷.۸ میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرزی شرق در سال آبی جاری ۴۰.۱ میلیمتر بارندگی داشته و این درحالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۶۰.۲ میلیمتر بارندگی داشته است که نشان می‌دهد بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته با کاهش ۳۳.۴ درصدی و در دراز مدت ۴۹ ساله با اُفت ۶۰.۱ درصدی روبرو بوده است.

گفتنی است روند بارش در حوضه آبی قره‌قوم نیز نزولی بوده به طوریکه تاکنون ۱۶۴ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته که با ارتفاع ۲۲۵.۶ میلیمتر با کاهش ۲۷.۳ درصدی روبرو بوده است.

کاهش ۳۰ درصدی بارش در سال آبی جاری

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار