تبلیغات

بیشترین مواد مخدر مصرفی در ایران چیست؟

به گزارش صبحانه،پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به ۵ تیرماه (۲۶ ژوئن)، سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: در این روز مدیران و دست‌اندرکاران امر مبارزه با مواد مخدر جمع می‌شوند و عملکرد خود را اعلام می‌کنند.

وی ادامه داد: در ایران نیز امسال از اول لغایت ۶ تیرماه به این موضوع اختصاص یافته است و برنامه‌های متنوعی در سراسر کشور اجرا می‌شود که برنامه اصلی این روز در دبیرخانه مرکزی ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار می‌شود.

۲۵۰ میلیون نفر در دنیا مواد مخدر مصرف می‌کنند

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره «آخرین آمار اعتیاد در دنیا»، اظهار داشت: براساس آخرین آمار سازمان ملل متحد که در قالب گزارش جهانی مواد مخدر اعلام شد، در سال گذشته بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در جهان مواد مخدر مصرف کرده‌اند و هنوز گزارش امسال این سازمان اعلام نشده است.

افشار اضافه کرد: حدود ۱۵ سال پیش این رقم ۲۱۰ میلیون نفر بود که در این مدت، ۴۰ میلیون نفر به تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر در دنیا اضافه شده است.

۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر در کشور مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر هستند

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: در کشور ما براساس آخرین ارزیابی‌هایی که در سال ۹۴ تحت عنوان طرح «ارزیابی سوء مصرف مواد» انجام شد، ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر هستند؛ البته این به هیچ عنوان به معنای افراد معتاد نیست؛ چرا که اعتیاد با مصرف مواد تعریف متفاوتی دارد. برای نمونه، اعتیاد شاخصه‌هایی مانند وابستگی، افت عملکرد و عوارضی به دنبال دارد که باید در فرد وجود داشته باشد و به معنای اعتیاد تلقی شود.

وی تصریح کرد: قطعاً از ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف کننده مواد در کشور، تعدادی معتاد هستند؛ در نتیجه طرح بزرگی با عنوان «ارزیابی میزان اعتیاد» در کشور در دست داریم که نتایج آن بیرون خواهد آمد تا ببینیم از این تعداد چند نفر اعتیاد و وابستگی دارند.

تریاک اولین ماده مخدر مصرفی در کشور

افشار خاطرنشان کرد: فرق کشور ما با دنیا این است که علی‌رغم اینکه در دنیا مواد مخدر صنعتی جدید مانند شیشه، ماری‌جوآنا و کوکائین افزایش قابل توجهی پیدا کرده است، اما کماکان شایع‌ترین ماده مخدر مصرفی در ایران تریاک و مشتقات آن با حدود ۶۵ درصد است.

کاهش مصرف ماده مخدر شیشه در کشور

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: دومین تغییری که در کشور داریم این است که مصرف ماده مخدر شیشه که در سال ۹۰ افزایش قابل توجهی پیدا کرده بود و یک‌چهارم کل معتادان ما شیشه مصرف می‌کردند، به شدت کاهش داشته و به رقم ۸ درصد رسیده است.

۶۵ درصد معتادان تریاک مصرف می‌کنند

وی درباره «میزان مصرف مواد مخدر سنتی و صنعتی در ایران»، اظهار داشت: در سال ۹۴ طرح ارزیابی سوءمصرف مواد نشان داد که کماکان مواد مخدر سنتی در کشور ما شایع‌تر است و تریاک و مشتقات آن با ۶۵ درصد میزان بالایی را دارد و فقط تفاوتی که ایجاد شده است این است که در سال ۹۰، ۲۶ درصد از معتادان شیشه مصرف می‌کردند که این میزان در سال ۹۴ کاهش یافته و به ۸ درصد رسیده است.

 «گل» رتبه دوم ماده مخدر مصرفی در کشور

افشار ابراز داشت: دومین ماده شایع مصرفی در کشور از مصرف مخدر شیشه تغییر کرده و به ماده گل تبدیل شده است. این ماده از شاخه ماده مخدر ماری‌جواناست و مقام دوم مواد مصرف را داراست؛ ضمن اینکه ماده مخدر هروئین و کرک (هروئین فشرده و مشتقات آن) رتبه سوم و شیشه رتبه چهارم مواد مخدر مصرفی را داراست.

 ۲ درصد دانش‌آموزان متوسطه دوم تجربه یک بار مصرف مواد مخدر را دارند

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر «درباره میزان مصرف مواد مخدر در بین دانش‌آموزان و دانشجویان»، تصریح کرد: براساس آخرین طرح ارزیابی سوءمصرف مواد که انجام شده است، حدود ۲ درصد از دانش‌آموزان تجربه یک بار مصرف مواد در طول زندگی را داشته‌اند.

وی افزود: البته این به هیچ عنوان به این معنا نیست که دانش‌آموزان مواد مصرف می‌کنند یا مدرسه محلی برای مصرف مواد مخدر است، بلکه به این معناست که دانش‌آموزان در خانواده‌ها یا بافت‌هایی زندگی می‌کنند که در آنجا تجربه مصرف مواد مخدر وجود داشته است و دانش‌آموز نیز یک بار مواد مصرف کرده است.

افشار متذکر شد: این موضوع به هیچ عنوان مربوط به کل جمعیت دانش‌آموزی نیست، بلکه مربوط به ۲ درصد از دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم است.

حدود ۲.۶ درصد از جمعیت دانشجوی ما تجربه مصرف مواد مخدر را دارند

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به میزان شیوع مصرف مواد مخدر بین دانشجویان، افزود: حدود ۲.۶ درصد از جمعیت دانشجوی ما تجربه مصرف مواد مخدر را دارند که البته این نیز به هیچ عنوان به معنای اعتیاد نیست.

وی متذکر شد: این به معنای این است که بعضاً به صورت تفننی مصرف می‌شود یا از یکسری از دارو‌ها مانند ریتالین برای زمان برگزاری امتحانات استفاده می‌شود؛ ضمن اینکه اخیراً مصرف ماده مخدر گل بین نوجوانان و جوانان افزایش پیدا کرده است و بخشی از درصدی که اعلام شده مربوط به مصرف ماده مخدر گل است.

عبور یک سوم مواد مخدر تولیدی در افغانستان در ایران

افشار درباره «میزان قاچاق مواد مخدر در مرز‌های کشور»، یادآور شد: براساس پیش‌بینی و تخمین‌های سازمان ملل و ستاد مبارزه با مواد مخدر حدود یک‌سوم از مواد مخدر تولیدشده در افغانستان را قاچاقچیان سعی می‌کنند از چارچوب سرزمینی کشورمان عبور دهند که این کار با عناوین ترانزیت یا به عنوان مصرف داخلی صورت می‌گیرد.

پیش بینی تولید ۹ هزار تُن مواد مخدر در افغانستان در سال جاری

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تولید مواد مخدر در افغانستان در سال گذشته ۴ هزار و ۶۰۰ تُن بوده است که متأسفانه امسال این رقم به شدت افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود قریب ۹ هزار تُن مواد مخدر در افغانستان تولید شود؛ البته این به این معناست که سطح زیرکشت تریاک و مشتقات آن بالا می‌رود.

وی اضافه کرد: قطعاً این میزان مواد مخدر تولیدی به طور کامل وارد بازار مصرف نمی‌شود بلکه بخشی از آن را ذخیره می‌کنند تا در سال‌های بعد وارد بازار کنند؛ چرا که اگر این حجم مواد به صورت یک جا وارد بازار شود، قیمت به شدت افت می‌کند و قاچاقچیان متضرر می‌شوند.

۷۵ درصد کل کشفیات مواد مخدر مربوط به استان‌های مرزی

افشار ابراز داشت: سال گذشته ۷۵ درصد کل کشفیات مواد مخدر مربوط به استان‌های مرزی شامل سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، خراسان رضوی و آذربایجان غربی بوده است.

تغییر مسیر قاچاق مواد مخدر به سمت دریا

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: قاچاقچیان مواد مخدر سعی کردند انتقال مواد را تغییر داده و به سمت مسیر دریایی بروند؛ به شکلی که میزان کشفیات تریاک در بوشهر سال گذشته صددرصد افزایش پیدا کرده است که این نشان می‌دهد که تغییری در مسیر عبور و انتقال در کشور ایجاد شده است.

کشف ۱۹۵ تنُ مواد مخدر در سال جاری/ رشد ۱۶ درصدی کشفیات نسبت به سال گذشته

وی بیان داشت: در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، حدود ۱۳ تا ۱۶ درصد شاهد افزایش در کشفیات مواد مخدر بوده‌ایم و در سال جاری تاکنون چیزی حدود ۱۹۵ تُن انواع مواد مخدر کشف شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد./ فارس

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار