تبلیغات

سرقت از منازل با طلایاب صحت ندارد

به گزارش صبحانه،سردار محمدرضا مقیمی در حاشیه همایش روسای پلیس آگاهی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در این جلسه اولویت‌های پلیس آگاهی را به رده‌های مختلف این پلیس اعلام کردیم، گفت: سال گذشته سال پرکاری برای پلیس آگاهی بود و ما توانستیم یک دوره پنج ساله را برای پلیس آگاهی برنامه ریزی کرده تا بتوانیم افزایش عملکرد داشته و این افزایش عملکرد توام با افزایش کشفیات در مجموعه جرائم پلیس آگاهی باشد. این جرائم می‌تواند انواع مختلفی از جمله سرقت، قاچاق کالا و ارز و سایر جرائمی که در پلیس آگاهی مطرح می‌شود، باشد.

وی ادامه داد: افزایش کشفیات جرائم باعث کاهش وقوع جرم شده و قاعدتا ما باید کاهش وقوع جرم را نیز در دستور کار قرار دهیم. در سال گذشته یکی از مشکلات پلیس آگاهی این بود که انتخابات سال گذشته باعث شد وقوع جرائم افزایش پیدا کند و این چالشی را در ابتدای سال گذشته برای ما ایجاد کرد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: چالشی که در ابتدای سال گذشته با افزایش وقوع جرائم برای ما ایجاد شد باعث شد تا پایان سال با سختکوشی و فعالیت‌های مضاعفی که علاوه بر برنامه‌های سازمانی‌مان تعریف شد، خود را به آن تعهداتی که پایبند کرده بودیم، برسانیم.

سردار مقیمی با بیان اینکه در سال گذشته تقریبا وضعیت مناسبی را داشتیم، گفت: آنچه اهمیت دارد این است که این وضعیت مناسب منجر به ایجاد امنیت در جامعه شود و تمام تلاش ما این بود که در سال گذشته بتوانیم احساس امنیت را در مردم به وجود آوریم. متقابلا در سه ماهه اول امسال نیز توانستیم طرح‌هایمان را ادامه دهیم و توفیقات خوبی کسب کنیم.

وی با اشاره به آمار و ارقام سال گذشته تاکید کرد: در سه ماهه ابتدای امسال تا به امروز آنچه که برای ما بسیار اهمیت داشته و در اولویت برنامه ماست، سرقت از منازل است و این موضوع به شدت ما را در پلیس آگاهی ناجا آزار می‌دهد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: متاسفانه با توجه به اینکه ما مستمرا به مردم تذکر می‌دهیم تا منازل خود را تبدیل به خزانه‌های بانک نکنند، اما متاسفانه این روزها به جهت اینکه مردم در منازلشان ارز و طلا را نگهداری می‌کنند دیگر سرقت‌های خرد و جزئی از منازل نداریم و سارقین دیگر اقدام به سرقت از وسایل منزل نمی‌کنند و قاعدتا اقدام به سرقت ارز و طلایی که در منزل نگهداری می‌شود می‌کنند. وقتی فردی همه سرمایه خود را تبدیل به نقدینگی و ارز کرده و متاسفانه در منازل و در جاهایی بدون امنیت نگهداری می‌کنند سارق به راحتی می‌تواند سرقت انجام دهد.

وی ادامه داد: برخی مدعی می‌شوند سارقان در سرقت از منازل از طلایاب استفاده می‌کنند که این صحت ندارد؛ چراکه وقتی ما خودمان وظایف خود را به خوبی انجام نداده و خود را در مقام و جایگاه مورد هجمه سارقین قرار می‌دهیم باید نسبت به آنچه که به عهده‌مان گذاشته شده مسوولیت‌پذیر باشیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا از مردم خواست تا در منازل خود نقدینگی، طلای زیاد و ارز نگهداری نکنند؛ چراکه به هر جهت اسباب و لوازمی در نظام تعریف شده است تا بتوان از آن برای نگهداری وجوهات و نقدینگی و طلا و ارز استفاده کرد.

وی ادامه داد: بهتر است وجوهات و نقدینگی در صندوق امانات بانک‌ها نگهداری شود و تاکید می‌کنم منازل خود را از وجوه نقدی که مورد هدف و آماج سارقین قرار گرفته است، خالی کنیم.

وی افزود: در سه ماهه ابتدای امسال توانستیم کشفیات خود را نزدیک به 11 درصد در سرقت منازل افزایش دهیم، افزایش کشفیات سرقت منازل به این معنی است که توانستیم سارق را دستگیر کرده و فرد سارق اعتراف کند ولیکن از آنجا که مبالغ سرقت شده از منازل نقدینگی هستند سارق بلافاصله ممکن است نقدینگی را مصرف کرده باشد؛ بنابراین برگرداندن اموال مسروقه به مالباختگان کمی مشکل است چراکه سارق دیگر اموالی در دست ندارد که آن را به صاحبش بازگرداند. از همین رو ما توفیق اینکه بتوانیم زمان کشف جرم سرقت منزل را کوتاه کنیم تا سارق فرصت مصرف کردن وجوه سرقتی را نداشته باشد را در برنامه‌های آینده‌مان قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: سعی‌مان امسال بر این است که بتوانیم فاصله کشف جرم تا وقوع آن را کاهش دهیم اگرچه در برخی موضوعات نیز وضعیت خوبی داشتیم از جمله اینکه در سرقت اتومبیل، موتورسیکلت و بانک‌ها و همچنین سرقت‌های محموله‌ای وقوعات جرم نسبت به سه ماهه سال گذشته کاهش پیدا کرده است. در سرقت اتومبیل نسبت به سال گذشته 6.5 درصد کاهش داشته‌ایم و این جای خوشحالی است و نشان می‌دهد که ابزار و لوازم ایمنی خودرو در اتومبیل‌ها افزایش پیدا کرده است. در حقیقت آنچه که باعث کاهش وقوعات می‌شود بخشی از آن متوجه مردم است.

وی تاکید کرد: در سرقت‌های مهم 11 درصد و در سرقت‌های خرد نزدیک به 14 درصد افزایش کشفیات داشتیم و با توجه به در نظر گرفتن کل پرونده‌های سرقت در سه ماهه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد افزایش کشفیات را داشتیم.

او با بیان اینکه جرائمی مانند سرقت اتومبیل، سرقت لوازم خودرو و سرقت بانک کاهش  داشته است، گفت: وقوع جرم در سرقت مناطق در سه ماهه ابتدای امسال حدود 10 درصد افزایش داشته، مشکل ما این است که در سرقت از منازل مردم کم توجهی می‌کنند بیشتر وقوع سرقت‌ها از منازل دو الی سه ساعت پس از غروب آفتاب است اگر چه سرقت‌های نزدیک به طلوع سحر از منازل را نیز داریم اما اغلب سرقت‌ها حدود نیم ساعت قبل از غروب آفتاب و دو سه ساعت پس از غروب آفتاب است اگر چه ما بر روی این مسائل کار می‌کنیم وسارقان حرفه‌ای را شناسایی کرده و این افراد مجرمینی هستند که ما احکام جلبشان را داریم و پی جوی آنها هستیم تا دستگیر شوند البته در برخی محلات نیز ممکن است سارقینی داشته باشیم که بومی و محلی باشند البته سارقان بومی و محلی زودتر نیز دستگیر می‌شوند این افراد سرقت‌های جزء انجام داده و معمولا سرقت‌ انباری انجام می‌دهند که ساعت وقوع این جرم در اغلب موارد دم صبح یا غروب آفتاب است.

وی ادامه داد: منازل در شهرهای کلان غالبا مورد هجوم سارقان قرار می‌گیرند و سارقان بعضا بومی و محلی نیستند متاسفانه یکی از موضوعاتی که ما در سرقت‌ها با آن مواجه هستیم که مردم شکشان به افراد بومی و محلی است در حالی که بسیاری از سرقت‌های کلان بومی محلی نیستند و سارقان از شهرهای دیگر در شهرهای بزرگ سرقت می‌کنند آنچه که بیشتر مورد توجه ماست در بحث سرقت این است که مردم حتما رعایت موارد ایمنی را داشته باشند و در صورتی که مردم به کمک پلیس آ‌مده و موارد ایمنی را رعایت کنند ما شاهد کاهش وقوع سرقت هستیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در خصوص زمان کشف وقوع جرم گفت: ما به دنبال این هستیم که زمان کشف وقوع جرم از لحظه وقوع آن کاهش پیدا کند در بحث سرقت اتومبیل بالغ بر 30 درصد خودروها در 24 ساعت اولیه سرقت کشف می‌شود همچنین بالغ بر 60 تا 70 درصد سرقت‌های اتومبیل در 72 ساعت اولیه کشف می‌شوند و همچنین بین 80 تا 90 درصد خودروهای سرقتی ظرف 10 روز کشف می‌شود، البته حدود 5 درصد از خودروهای سرقتی معمولا کشف آن زمان‌بر است، اما آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد، این است که برخی از خودروهای خاص بلافاصله پس از سرقت تبدیل می‌شوند که ما به آن سند دوقلو می‌گوییم که با خرید و فروش شکل ظاهری خودرو نیز تغییر می‌کند. بنابراین برای کشف این نوع خودروها زمان بیشتری لازم است.

وی با بیان اینکه سرقت خودرو از نظر ما سرقت مادر است گفت: با سرقت خودرو جرائم دیگری به وقوع می‌پیوندد از همین رو کشف سرقت خودرو از اولویت‌های پلیس است. در سایر جرائم خوشبختانه وضعیت مناسبی داریم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از جرائمی که برای پلیس آگاهی بسیار اهمیت دارد جرم جعل و کلاهبرداری است از جمله این جرائم کلاهبرداری‌های تلفنی است که از طریق تلفن به مردم اعلام می‌کنند در مسابقه‌ای برنده شده‌اند ما در این خصوص بارها تذکر داده‌ایم اما متاسفانه این جرم همچنان اتفاق می‌افتد. متاسفانه مردم در گروه‌های مختلف و سنین مختلف فریب این افراد را خورده و مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.

رئیس پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که می‌تواند در سال جاری برای ما ایجاد تنش کند بحث کلاهبرداری است البته بحث‌های کلاهبرداری به گونه‌ای است که دو طرف همدیگر را می‌شناسند و بر اساس اعتمادی که به هم می‌کنند وارد معامله می‌شوند ما از مردم خواهش می‌کنیم در قراردادها و معامله‌هایشان سعی کنند قواعد و قانون‌های مرتبط را رعایت کرده تا دچار مشکل نشوند./ایلنا

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار